About

Kilka słów na mój temat...

DSC_9528

Moja historia i cel.

Nazywam się Nikola Stajszczak i urodziłam się 16 lutego 2000 roku. Pochodzę z Bydgoszczy, lecz od stycznia 2016 przeprowadziłam się do Los Angeles.

W 2012 roku wyjechałam do Anglii do szkoły z internatem, aby nauczyć się języka angielskiego, poznać nowe otoczenie, nową kulturę oraz przeżyć niezapomnianą przygodę. Ten wyjazd narodził we mnie chęć do poznawania dalszej części świata, realizacji swoich marzeń związanych z wyjazdem do Los Angeles…

I tak się stało. Obecnie znajduję się szkole z internatem, na drugim końcu świata, stąpająca twardo po ziemi, jednak z głową wysoko w chmurach, pełną marzeń, entuzjazmu i wiary w swoje możliwości.

Na każdym kroku staram się zarażać pozytywną energią i wykazać się twórczością. Blog jest miejscem, gdzie mogę dać upust kreatywności, podzielić się przeżyciami, podróżami i przygodami, gdziekolwiek na świecie jestem. Traktuję tę przestrzeń jako idealne miejsce do wyrażenia siebie i tego, co mi w duszy gra. Mam nadzieję, że spodoba Ci się mój blog i będziesz tu często zaglądać!

My story and purpose.

My name is Nikola Stajszczak, and I was born on February 16th, 2000. I come from Poland, from called Bydgoszcz, but on January in 2016, I moved to Los Angeles.

In 2012 I went to England for a year, to study in boarding school. The purpose was to learn English, meet new people, explore different surroundings, culture, and above all to experience an unforgettable adventure. This trip made me wanting to explore the rest of the world and realize my dreams of moving to Los Angeles.

And that’s how it happened. Now I am living in a boarding school on the other side of the world. I try to keep both feet on the ground while having my head high in the clouds, being full of dreams. I always try to stay positive, be active, belief in my abilities and to pursue the goal.

Creativity is at the heart of everything I do. My blog gives me the perfect area to get all of my positive and creative energy into the world. It provides me with the opportunity to play, to share experiences and actively pursue my thoughts wherever I am in the world and at whatever time I feel like it. This blog is another outlet to express myself, and I decided from now on, to write it also in English. Hopefully, you will be checking here once in a while!

Now this is not the end. It is not even the beginning of the end. But it is, perhaps, the end of the beginning.

The energy you hold is contagious… Make sure your is worth sharing.

.

Get In Touch

[/twocol_one]